3. i 4. razred - Terenska Ćokovac i DVD Tkon
Autor: Mladen Palić, 10. 11. 2016.

U ponedjeljak 31. listopada 2016. godine učenici 3. i 4. r. uspješno su realizirali poludnevnu višepredmetnu  terensku nastavu  u Benediktinskom samostanu na Ćokovcu i u prostorijama DVD –a Tkon u skladu s Godišnjim planom i programom škole  i školskim i razrednim Kurikulumom.

Cilj terenske nastave bio je učenje istraživanjem i otkrivanjem, obrada novih sadržaja, ali i ponavljanje tj. stjecanje i proširivanje znanja u neposrednoj životnoj stvarnosti kroz interdisciplinarno povezivanje sadržaja različitih predmeta radi bržeg i lakšeg učenja.

Prvi školski sat nastavu smo imali u učionicama, gdje smo se pripremili za ono što nas čeka u nastavku dana. Školskim autobusom krenuli smo u 9.30 sati do podnožja brda Ćokovac, gdje smo se strmom padinom popeli do Benediktinskog samostana sv. Kuzme i Damjana, gdje nas je dočekao otac Jozo.

Ispred crkve nam je ispričao zanimljivosti vezane za život benediktinaca i najvažnije povijesne činjenice vezane za crkvu i samostan. Posebno nas je zanimalo pismo glagoljica, kako i u kolikoj mjeri se i danas oni njom služe. Razgledali smo crkvu u kojoj je na središnjem oltaru stari križ. Zatim je uslijedila kupovina u samostanskom, kako ga je otac Jozo nazvao lapidariju, učenici su mislili da je to naziv za njihovu suvenirnicu. Brat Jozo objasnio je da je lapidarij  naziv za zbirku radova u kamenu, kao što su skulpture i arheološki spomenici. Tamo smo vidjeli i puno suvenira u glavno rukom izrađenih i glagoljicom napisanih. Neke učenice i učenici na iznenađenje oca Joze jako dobro čitaju glagoljicu.

Nakon kratke pauze za kupovinu, slijedio je i odmor za marendu, na malom proplanku koji je danas parking. To nam je bilo idealno mjesto za ponoviti strane svijeta.

Morali smo dobro „marendati“ jer nas je čekala nova avantura strmom padinom tj. Glagoljaškim putem do zgrade DVD-a Tkon gdje nas je dočekao predsjednik DVD-a Romeo Lukačić i zapovjednik DVD-a Mate Ugrinić.

„Vatrogasac Mate“ kako smo ga odmah nazvali detaljno nam je objasnio o potrebnoj opremi koju vatrogasci moraju imati i za što sve vatrogasce možemo zvati. Našalio se da ga ne zovemo ako je mačak na stablu, kao što to rade u američkim filmovima.

Slijedio je najzanimljiviji dio, svi smo imali priliku na tren postati mali vatrogasci.

Svoj nastavni dan izvan školskih klupa završili smo šetnjom do središta Tkona, gdje su nam usput učiteljice zadale  domaću zadaću.

Treći razred imao je napisati Izvješće o obavljenom zadatku u prilogu se nalazi domaći uradak

Dore Donatelle Stevanović:

Izvješće o obavljenom zadatku

31. listopada 2016. godine učenici 3. i 4. razreda posjetili su samostan Ćokovac i vatrogasni dom u Tkonu. Krenuli smo u 9,30 sati. Pošto smo se popeli na brežuljak, benediktinac Otac Jozo nam je pričao o povijesti samostana.

Poslije njegova izlaganja krenuli smo u obilazak samostana i promatrali naš zavičaj. Odrađivali smo strane svijeta i karakteristike našega zavičaja.

Blagom padinom smo krenuli prema Vatrogasnom domu.  Tamo smo se upoznali s opasnostima požara i kako se gasi.-

Autobusom smo se vratili kućama u 13,00 sati.

Učiteljica:

Martina Bojmić

U prilogu je izvedbeni plan i program terenske nastave:

Priloženi dokumenti:
Prilog_1.docx (44.37 KB)