Vijesti iz knjižnice
Međunarodni etwinning projekt Amusing Design Thinking
Autor: Ivan Hrabrov, 4. 6. 2021.

U sklopu ovog međunarodnog projekta održane su Design Thinking radionice u 4. razredu. Učenici u sklopu ovog projekta uče kako kreativnost nije samo umijeće crtanja i ili slikanja, Design thinking metoda razvija kreativno samopouzdanje. Kreativno samopouzdanje  je sposobnost da pokažemo nezavršeni rad, sposobnost da sudjelujemo u nečemu u čemu možda nismo dobri, sposobnost suočavanja s problemima koji nemaju jasan odgovor (rješenje), sposobnost stvaranja inovativnih ideja. Stoga su učenici 4. razreda učili najprije kako dizajneri pristupaju fazi empatije. Odnosno, učili su  kako bez osude, okom početnika, znatiželjno i s poštovanjem krenuti u kreiranje proizvoda.

Učenici su imali zadatak intervjuirati člana svog para o njegovoj pernici. Nakon intervjua krenuli su u fazu definiranja potreba. Odnosno istraživali su  kakva pernica odgovara potrebama člana svog para. Potom su učenici imali fazu prototipa gdje su koristili jednostavne materijale za izradu svog prototipa. Učenici su tako najprije skicirali pernicu prema istraživanju kojeg su radili. A potom su i izradili pernice. Kako je sve to skupa izgledalo možete vidjeti u fotogaleriji.

Festival dječjih prava

Naša škola se pridružila 12. festivalu prava djece.  U sklopu festivala  razredna nastava je  imala radionice koje su nastale u suradnji učiteljice Ivane Medić, Martine Bojmić, Anamarije Jerković i Antonia Petričevića u kojima su se u suradnji sa školskom knjižničarkom čitale knjige na temu dječjih prava te gledali video uradci. Učenici su imali i literarnu radionicu u sklopu koje je izrađen pano s porukama učenika.

8. razred je u suradnji knjižničarke i učiteljice Klare Tomić gledao film Just Becuase koji govori o tome kako ne nasilno riješiti probleme. Svi pogledani filmovi se bave tolerancijom, vršnjačkim nasiljem te obrađuju široki spektar tema.

Ovogodišnji filmovi birani su iz programa Revije hrvatskog filmskog stvaralaštva djece, jedine manifestacije u Hrvatskoj posvećene isključivo filmskom stvaralaštvu osnovnoškolaca. Svi filmovi se mogu pogledati i na webu festivala prava djece.

URL: https://festivalpravadjece.com/#hero

Viši razredi su imali i radionice povodom dana tolerancije sa nastavnicom Slađanom Vranjkvić u suradnji s nastavnicima viših razreda.  Na kraju smo izradili pano na kojem su radovi svih učenika od 1 do 8 razreda.