European Christmas Tree Decoration Exchange
Autor: Mladen Palić, 4. 12. 2018.

Na poziv Informacijskog centra Europe Direct Zadar, koordinatora, naša je škola i ove godine dio projekta European Christmas Tree Decoration Exchange (Europska razmjena božićnih ukrasa). Cilj je projekta educirati mlade ljude u osnovnim školama o drugim zemljama u EU kroz kreativne i zabavne aktivnosti.

Učenici škola sudionica iz Europe izrađuju tradicionalne božićne ukrase kojima će predstaviti svoj kraj, svoju povijest i kulturu te ih šalju ostalim školama u svojoj grupi.

U našoj grupi (group 10) zemalja EU - sudionica projekta, našle su se škole iz: Austrije, Češke, Finske, Njemačke, Grčke, Italije, Poljske, Rumunjske, Španjolske, Engleske i Walesa. Kroz ukrase i materijale pristigle iz cijele Europe, učenici će naučiti o proslavi Božića u drugim zemljama te o brojnim drugim zanimljivostima svake zemlje, kao što su jezik, povijest i kultura.

Učenici 1.-8.r. sa svojim su razrednicima u likovnim radionicama marljivo izrađivali božićne ukrase tijekom listopada i studenog koristeći različite materijale, tehnike i oblike. Tijekom radionica izrade ukrasa snimljen je kratak film koji prenosi tijek izrade od početka do kraja te svu kreativnost i trud naših učenika i njihovih razrednika.

Ukrase i informacijski paket školama sudionicama poslali smo 16.11. i s nestrpljenjem iščekujemo ukrase iz drugih škola kako bismo ukrasili svoje europsko božićno drvce u školi.

Kratak film koji je nastao tijekom radionica možete pogledati OVDJE.