Terenska nastava učenika 5. i 6. razreda
Autor: Mladen Palić, 22. 11. 2018.

U sklopu Mjeseca hrvatske knjige u srijedu 14. studenoga realizirana je poludnevna višepredmetna terenska nastava učenika 5. i 6. razreda na Ćokovac. U pratnji vjeroučiteljice Nevene Tadić, nastavnice likovne kulture Senke Polegubić i svojih razrednika Mladena Palića i Slađane Vranjković učenici su posjetili jedini muški benediktinski samostan u Hrvatskoj koji se nalazi na našem otoku na brdu Ćokovac.

Ciljevi terenske nastave bili su učenje otkrivanjem u neposrednoj životnoj stvarnosti i interdisciplinarno povezivanje sadržaja različitih predmeta radi bržeg i lakšeg učenja. U samostanu nas je dočekao brat Damjan koji je upoznao učenike s poviješću samostana, dnevnim aktivnostima braće i neumorno odgovarao na brojna pitanja znatiželjnih učenika. Slijedio je odmor u dvorištu samostana s kojeg se pruža prekrasan pogled na Pašmanski kanal. Učenici su se okušali u pisanju glagoljice i posjetili samostansku suvenirnicu u kojoj je svatko pronašao neku sitnicu za uspomenu. Nakon zajedničkog fotografiranja pozdravili smo se s bratom Damjanom i zahvalili mu na predivnom druženju.

Dojmove učenika pročitajte u nastavku.

Na Ćokovcu smo pričali o tome kakao i kada je nastao, o njegovoj povijesti. Svi smo bili znatiželjni pa smo imali jako puno pitanja. Prije odlaska uputili smo Bogu svoje molitve zahvale.

Dina

Na Ćokovcu smo posjetili benediktinski samostan. Doznali smo puno toga o crkvi i da je sve većinom staro 600 godina. O crkvi nam je pripovijedao brat Damjan i strpljivo odgovarao na sva naša pitanja. Imali smo radionicu pisanja glagoljskih slova i imali smo grickalice. Jako mi se svidjelo.

Maria

Posjetili smo Benediktinski samostan na Ćokovcu. O crkvi nam je pripovijedao brat Damjan i naučili smo mnogo stvari o crkvi i njezinim ljepotama. Pred kraj smo imali glagoljašku radionicu.

Jelena

Na Ćokovcu mi se najviše svidio stil gradnje crkve. Jedan od benediktinaca tog jedinog muškog benediktinskog samostana u Hrvatskoj rekao nam je da je crkva građena u gotičkom stilu. Naučila sam mnogo zanimljivih stvari o benediktincima, njihovu životu, o crkvi i glagoljici. Samo brdo Ćokovac jako me se dojmilo i sa sobom sam ponijela uspomenu na prelijepi pogled s brda.

Simona