« Srpanj 2024 »

Domovini u čast
Autor: Mladen Palić, 17. 10. 2017.

U sjećanje na dan kada je Sabor Republike Hrvatske 1991. godine jednoglasno donio Odluku o raskidu svih državnopravnih veza Republike Hrvatske s bivšom državom SFRJ u petak 6. listopada obilježili smo Dan neovisnosti.

Svatko je od nas baštinik bogate povijesti svoga naroda, teške i burne povijesti na koju s pravom možemo biti ponosni. Ljubav prema Hrvatskoj, njezinim ljudima, krajevima i kulturi bila je inspiracija za neke od najljepših stihova. Hrvatski su pjesnici u toplini zavičaja, ali i daleko od njega svojim stihovima slavili ljepote naše domovine. I naši su učenici domovini u čast pisali i recitirali domoljubne stihove. Programom koji su pripremili sa svojim učiteljicama i učiteljem na prigodan smo način obilježili Dan neovisnosti, jedan od najvećih praznika u Lijepoj Našoj.

Kroz program su nas vodili Ena Dujmović, učenica 5.r. i David Škrokov, učenik 7.r. Na samom početku poslušali smo  himnu u izvedbi školskoga zbora i s ponosom se prisjetili svih koji su položili svoje živote na oltar Domovine kako bismo mi danas živjeli u slobodnoj i neovisnoj Hrvatskoj. Prvašići su nam stihovima rekli što je za njih domovina, a drugaši su recitirali pjesmu Moja domovina Hrvatska našeg malog pjesnika Lea Štorića, učenika 3. razreda. Trećaši su nam otpjevali jednu od najljepših pjesama posvećenih Lijepoj Našoj Moja domovina. Učenici 4.r. Anđela Jureško i Duje Stagličić svoje su nam domoljubne osjećaje prenijeli stihovima pjesama koje su napisali u čast domovini.

Program je završen stihovima poznate klapske pjesme Croatio, iz duše te jubin.

Croatio, iz duše te jubin,

Ja Te volin ka i mati dite.

Još se sićan onih riči,

Ča mi uvik priča ćaća:

„Nemoj, sine, nikud ići,

Tvoj je kamen, maslina i drača.

Nek' te hrani kora kruva,

Kapja vina, zrno soli.

Nek' ti kušin bude stina,

Al' Hrvatsku, sine, voli.“

Ugođaj s priredbe možete pogledati u galeriji fotografija OVDJE.