Ovisnik o internetu
Autor: Mladen Palić, 13. 4. 2016.

Učenici  7. i 8. razreda u pratnji razrednica VivijaneMelada i Slađane Vranjković  te ravnateljice Natashe Kraljev pogledali su u utorak 5. travnja dokumentarni film Ovisnik o internetu u Domu na žalu u Preku u organizaciji udruge Djeca susreću umjetnost u okviru filmskog programa Sedmi kontinent.

Filmski program Sedmi kontinent namijenjen je djeci predškolske i školske dobi  i dobio je ime prema igranom filmu Sedmi kontinent jedinog hrvatskog oskarovca Dušana Vukotića.  Cilj programa je razvijati filmsku pismenost kod djece, a želja udruge je približiti filmsku umjetnost djeci iz cijele Hrvatske, posebice djeci iz manjih sredina kojoj ovakvi sadržaji nisu lako dostupni. Obrazovni karakter programa sastoji se od provođenja filmskih analiza i razgovora nakon projekcije filmova, koristeći posebno kreirane obrazovne materijale uz svaki filmski naslov te razgovorima sa stručnim suradnicima iz svijeta filma.

Naša se škola odlučila za projekciju dokumentarnog filma Ovisnik o internetu (Web Junkie).  Redateljice Shosh Shlam i Hilla Medalia zavirile su u jedan od 400 centara za rehabilitaciju, onaj u predgrađu Pekinga i razotkrile metode liječenja poremećaja, ali i temeljne probleme vezane uz ovisnost o internetu. Godine 2008. ovisnost o internetu u Kini je proglašena najvećom prijetnjom tinejdžerskoj generaciji, a kao ovisnik je definirana svaka osoba koja internet koristi više od šest sati dnevno, a da ga pritom ne koristi u obrazovne ili poslovne svrhe.

Web Junkie je emocionalno putovanje koje ispituje rezultate ovisnosti o internetu i njegove učinke na obitelji i međuljudske odnose, dok istražuje kulturne i emocionalne učinke ovakvog liječenja.Nameće se pitanje mogu li se povlačiti paralele između kineskih dječaka i naših sugrađana (ili nas samih), koji više puta dnevno provjeravaju e-mail, aktivnosti na društvenim mrežama, ili pak u svakom slobodnom trenutku surfaju na smartphoneovima?

(iz brošure programa Sedmi kontinent)

Nakon projekcije uslijedio je razgovor s mladim producentom dokumentarnih filmova Tiborom Keserom koji je u razgovoru s moderatorom pojasnio što je to dokumentarni film, kako nastaje, koji izazovi prate nastajanja takvog jednog filma, kakva su njegova pozitivna i negativna iskustva.

Da posjet Preku ne bi ostao samo u svijetu filma, pobrinula se nastavnica Vivijana Melada koja nas je upoznala s pričom o preškim lavandijerama. Pralje iz Preka (lavandijere) prale su rublje u posudama uz pomoć pepela i sapuna iz kućne radinosti. Nakon pranja u posudama rublje se nosilo do morske obale na izvor vode gdje se ispiralo.Godine 1891. došlo je do tragične pogibije 16 pralja koje su stradale u prevrtanju broda kojim se u Zadar prevozilo čisto rublje spremno za isporuku njihovim vlasnicima.U spomen na poginule lavandijere u Preku je postavljen spomenik Naša mati kipara Anselma Dorkina koji smo posjetili.