« Srpanj 2024 »

Popis lektire za školsku godinu 2013/2014
Autor: Mladen Palić, 16. 9. 2013.

Osmog rujna u cijelom svijetu obilježava se Dan pismenosti. Utemeljio ga je UNESCO još 1967. godine kako bi ukazao na problem nepismenosti koji je još uvijek prisutan u svijetu. Cilj Dana pismenosti svakako je i širenje, poticanje važnosti učenja i same pismenosti.

Pismenost podrazumijeva poznavanje slova te vještine čitanja i pisanja, kao i vještinu stvaranja tekstova, pravilnog i smislenog pisanja. Bez čitanja nema pisanja. Čitanje ubrzava razvoj i utječe na kompleksnost mozga kod djece. Djeca kojoj je čitano i koja su čitala od najranije dobi uspješnija su u učenju od ostale djece. Pozitivna rana iskustva čitanja utječu na sposobnost i želju za čitanjem cijelog života. Znate li da na globalnoj razini,  petina odraslih ljudi  ne vlada vještinama  čitanja  ni pisanja, 75 milijuna djece uopće ne ide u školu, a mnoga ju djeca pohađaju neredovito. Zato svi vi koji znate čitati i pisati budite zahvalini na tom daru, vježbajte i usavršavajte svoje znanje, učite, istražujte. Čitanje lektire možda nekim učenicima nije najzabavnija aktivnost, ali vjerujte kad pronađete knjigu koja vam se sviđa nećete ju ispustiti iz ruku. Smisao lektire u osnovnoj školi je razvijanje vaših čitateljskih navika i interesa s posebnim naglaskom na vaše samostalno čitanje. Lektira vas treba potaknuti da čitate više, da potražite knjigu koja će vas zanimati. Zapamtite, knjige su prozori u svijet. S knjigama maštate, putujete u nepoznate krajeve, s njima se smijete, plačete, čudite, zaljubljujete...

Zato zavirite u popis lektire za ovu školsku godinu, možda je baš jedna od tih knjiga vaša najdraža knjiga ili ona koja će vas potaknuti da se zavučete među knjižnične police tražeći još.

Priloženi dokumenti:
LEKTIRA_-_razredna_nastava.pdf (38.29 KB)