« Srpanj 2024 »

27. siječnja - Dan sjećanja na Holokaust i sprečavanje zločina protiv čovječnosti
Autor: Mladen Palić, 31. 1. 2013.

Dan sjećanja na Holokaust i sprječavanja zločina protiv čovječnosti međunarodni je dan sjećanja kojim se želi podsjetiti na sve žrtve nacističkih  režima tijekom Drugog svjetskog rata. Ovaj se Dan obilježava diljem Europe,  dana 27. siječnja. Na taj dan 1945. Crvena armija oslobodila je 7.500 zatvorenika koje su za sobom ostavili nacisti u koncentracijskom logoru Auschwitz u Oświęcimu u Poljskoj.

Naša škola je i ove godine obilježila ovaj dan. 16. siječnja, učenicima osmog razreda, školska knjižničarka je održala predavanje o Holokaustu i Drugom svjetskom ratu, s naglaskom na život židovske djece za vrijeme Holokausta. Ciljevi predavanja bili su: osvijestiti učenicima da je Holokaust bio gubitak za civilizaciju kao cjelinu kao i za države koje su bile direktno uključene, stjecanje boljeg razumijevanja povijesti, podizanje svijesti o opasnosti od radikalnih, ekstremističkih pokreta i totalitarnih režima, promidžba poštivanja ljudskih prava, naročito manjina, poticanje kritičkog mišljenja i intelektualne znatiželje kao i njegovanje osobne odgovornosti kao demokratskih građana.

23. siječnja učenici su u knjižnici pogledali BBC-ijevu mini seriju „Dnevnik Anne Frank“.

Osim u knjižnici učenici su o Židovima učili i na satu vjeronauka, te su, pod mentorstvom vjeroučiteljice Ive Lilić-Pekas, izradili plakat o židovskoj religiji i običajima. Na satovima hrvatskog jezika obradili su lektiru „Dnevnik Anne Frank“ te zajedno s nastavnicom hrvatskog jezika, Slađanom Vranjković, pisali sastave  i izrađivali plakate. Na likovnom su, pod mentorstvom nastavnika Tomice Jadronje, crtali na temu Holokausta.

Opširnije o uzrocima i posljedicama Drugog svjetskog rata, učenici sedmog i osmog razreda učiti će na satovima povijesti u narednim tjednima.