« Srpanj 2024 »

Radionica: Međugeneracijska solidarnost na djelu
Autor: Mladen Palić, 6. 11. 2012.

U ponedjeljka 22. listopada učenici petog i šestog razreda u prepunoj knjižnici gledali su crtani film Nebesa.

Crtić s emotivnom porukom da nikada nije prekasno za ostvarivanje svojih snova. Carl Fredricksen je umirovljeni prodavač balona koji je prisiljen napustiti kuću koju je izgradio zajedno sa svojom pokojnom ženom Ellie. Umjesto da pristane useliti u starački dom, Carl kreće u akciju; živjet će ostatak života po svojim uvjetima. Zavezavši tisuće balona za krov svoje kuće, on ju podiže u zrak i kreće prema Južnoj Americi, kako bi ispunio obećanje koje je prije mnogo godina dao svojoj ženi. Carlov veliki plan naiđe na prepreku kada otkrije neočekivanog putnika dječaka Russella, člana izviđačke skupine kojem nedostaje još samo jedan bedž do uspješnog izvršenja svih izviđačkih zadataka, onaj za pomaganje starijim ljudima. Dvojac mora preživjeti ekstremne vremenske uvjete, opasan teren i neobične stanovnike izgubljenog svijeta. A morat će preživjeti i jedan drugoga. Učenicima se crtani film jako svidio, a još više ih je oduševilo kada im je knjižničarka rekla da će idući tjedan izrađivati kućicu s balonima kakvu ima starac Carl.

Na drugi sat koji se održao 29. listopada knjižničarka je u knjižnicu donijela kućicu od kartona koju su učenici potom bojali, stavili balone na dimnjak, od slamki izradili ogradu za okućnicu, crtali, izrezivali i lijepili cvijetove od papira itd. U svemu im je pomogla nastavnica Slađana Vranjković.

Treći i četvrti sat 5. studenog učenici su dovršili kućicu, te potom pisali poruke, priče, pjesme i crtali crteže za stare i nemoćne ljude smještenu u domu Sv. Frane u Zadru. Kućicu zajedno s porukama, nastavnica Slađan Vranjković, knjižničarka Nikolina Dolfić i učenici, odnijeti će u dom Sv. Frane uoči Božića. Prava međugeneracijska solidarnost na djelu, zar ne?