« Srpanj 2024 »

Hrvatske bajke i basne
Autor: Mladen Palić, 23. 10. 2012.

U petak, 19.listopada, učenici drugog razreda s učiteljicom Anamariom Jerković, proveli su dva sata u školskoj knjižnici. Još jedna od nizu radionica posvećenih Mjesecu hrvatske knjige.

Ovoga puta učenici su čitali bajke i basne. Odabrali smo bajku „Žabica djevojka“ iz knjige Ilustrirane hrvatske bajke. U priči starac i starica koji nemaju djece, onako nemoćni i usamljeni požele imati dijete, pa starica rodi žabicu; žabica je lijepo pjevala pa se u nju zagledao mladi princ. Pozvao ju je da dođe u njegovo kraljevstvo i bude mu žena jer će otac dati kraljevstvo jednom od trojice braće, ali svaki mora dovesti ženu, onaj koji dovede najbolju ženu i čija žena donese najbolji cvijet, taj će sin naslijediti kraljevstvo. Žabica se na dvoru pretvorila u prekrasnu djevojku i donijela klas pšenice sa sobom, ostale dvije djevojke donijele su karanfil i ružu. Kralj je kraljevstvo dao Žabici djevojci i njenom princu jer je ona donijela najkorisniji cvijet. Učenici su nakon pročitane priče razgovarali o tome što je to bajka, što je fantastično, a što realno u ovoj priči. Starca i staricu povezali smo s temom Mjeseca hrvatske knjige - aktivno starenje i međugeneracijska solidarnost, a kraj priče, kada Žabica djevojka donese klas pšenice, s Danima kruha. Nakon bajke čitali smo basnu „Lijeni miš“ Stanislava Femenića, o mišu koji je po cijeli dan ležao i čudio se leptirima, bumbarima, mravima i zečevima što stalno negdje žure i nešto rade. Ležao je tako ispod maslačka sve dok se maslačak nije skupio, a iz oblaka prolomila kiša i grmljavina. Nakon čitanja izvukli smo pouku priče, a potom smo razgovarali o razlici između bajke i basne.

Basna „Lijeni miš“, osim ukoričena, postoji i na Internetu, na adresi http://www.myebook.com/ebook_viewer.php?ebookId=121391. Pogledali smo kako to izgleda e-knjiga, koja je razlika između obične knjige i e-knjige. Bilo im je zanimljivo vidjeti ilustracije ove basne koje je nacrtala učenica jedne osnovne škole u Šibeniku. Učenici su potom uzeli papir i bojice u ruke i nacrtali vlastite ilustracije bajke i basne koje smo čitali. Radove smo izložili na panou u knjižnici.