Mjesec hrvatske knjige
Autor: Mladen Palić, 5. 12. 2019.

Mjesec hrvatske knjige manifestacija je koja se obilježava od 15. listopada do 15. studenoga kako bi se promovirale knjige i čitanje. Ove je godine tema manifestacije bila posvećena glazbi, povodom 200. obljetnice rođenja našeg skladatelja Vatroslava Lisinskog te se provodila pod motom „U ritmu čitanja!“. Naša se škola priključila obilježavanju te manifestacije programom bogatim radionicama koje je u razrednoj nastavi provodila školska knjižničarka Maja Mrgić, a u predmetnoj nastavi nastavnica hrvatskog Slađana Vranjković.

Učenici prvog razreda sudjelovali su u interpretativnom čitanju slikovnice Koraljke Milun „Zmaj Škakljaj“, nakon čega su u likovnoj radionici prionuli izradi naslovnice za navedeno djelo. Njihovi su radovi izloženi na razrednom panou.

U drugom je razredu provedena radionica s kišnom temom pa su učenici prvo razgovarali o kišnom vremenu i slušali čitanje prijevoda priče Karle Kuskin „James and the Rain“. Nakon toga su imali dvije radionice, prvu u kojoj su pokretima svojeg tijela proizvodili zvuk kiše te drugu na kojoj su ukrasili pano kapima kiše.

Treći je razred glazbu stvarao riječima pa su se u njihovom razredu čitale i interpretirale odabrane pjesme iz zbirke Arsena Dedića „Dječje oči“. Nakon čitanja i sami su učenici postali pjesnici te su s izrezanim riječima dviju Arsenovih dječjih pjesama stvarali vlastite pjesme s temom sreće, a rezultate su izložili na svojem razrednom panou.

U četvrtom je razredu obilježavanje Mjeseca hrvatske knjige započelo čitanjem slikovnice „Leteći glasovir“ Željke Horvat-Vukelja. Učenici su se zatim i sami okušali u tome kako je biti glazbenik te su stvorili vlastite instrumente od recikliranih materijala koje su izložili u knjižnici.

Učenici petoga razreda dobili su zadatak istražiti u razgovoru s ukućanima ili članovima šire obitelji i susjedima koje su napjeve stanovnici njihova kraja pjevali ili recitirali u predbožićno, božićno, novogodišnje, uskrsno vrijeme… Zatim smo na satu čitali stihove tih pjesama i razgovarali o njihovu značenju, temama i porukama. Odabrali su najljepše stihove, ispisali ih na svitke papira i od prikupljenih materijala izradili plakat.

Učenici šestoga razreda uz Dan audiovizualne baštine 27.10. pogledali su film Matilda snimljen prema istoimenoj knjizi Roalda Dahla. Prije gledanja filma u razredu smo razgovarali o najdražim knjigama koje su pročitali i koje bi preporučili svojim vršnjacima. U obliku semafora popunjavali su crveno, žuto i zeleno polje svojim prijedlozima i preporukama. Nakon gledanja filma i razgovora o njemu učenici su izradili plakat.

Učenici sedmoga razreda interpretativno su čitali stihove poznatih hrvatskih pjesnika koji su uglazbljeni. Zatim su poslušali zvučne zapise s uglazbljenim pjesmama i razgovarali o njihovu značenju, temama i porukama. Svaki je učenik odabrao najljepši stih pročitanih pjesama i izradili su plakat s odabranim stihovima.

Učenici osmoga razreda pretražujući mrežne stranice istraživali su koji su najčešći  motivi u klapskim pjesmama te poslušali zvučni zapis s odabranim klapskim pjesmama. Svaki je učenik odabrao najljepši stih pročitanih pjesama i izradili su plakat s odabranim stihovima koje su oslikali.

Ugođaj s radionica možete pogledati u galeriji fotografija OVDJE.