Terenska - Zadar
Autor: Mladen Palić, 24. 4. 2018.

U srijedu 18. travnja 2018. realizirana je terenska nastava učenika 5. i 6. razreda u Zadar u skladu s Godišnjim planom i programom te školskim kurikulumom. U pratnji nastavnice talijanskoga jezika Marije Bobić, vjeroučiteljice Nevene Tadić i nastavnice hrvatskoga jezika Slađane Vranjković učenici su posjetili crkvu sv. Šime, Kazalište lutaka Zadar i Zajednicu Talijana.

Terenska je nastava imala za cilj interdisciplinarno povezivanje sadržaja različitih predmeta – brže i lakše učenje otkrivanjem u neposrednoj životnoj stvarnosti.

Tijekom posjeta crkvi sv. Šime sakristan gospodin Anđelko učenike je upoznao s najvažnijim dijelovima koje uočavamo u crkvama te životom i djelovanjem sv. Šime. Razgledali su crkvu, škrinju sv. Šime i izrekli svoje molitve. Nakon zajedničke fotografije za uspomenu uputili smo se prema Kazalištu lutaka Zadar gdje su učenici pogledali predstavu Nikomu pravo nastalu prema motivima narodne priče. Predstava donosi važnu poruku o tome kako je bitno čuti i poštovati tuđe mišljenje, ali i o tome kako valja sačuvati, obraniti i poštovati svoje. Slijedio je odmor uz jelo i druženje na Kalelargi, a zatim odlazak u Zajednicu Talijana. U Zajednici nas je dočekala predsjednica gospođa Rina Villani koja je upoznala učenike s nizom različitih aktivnosti i događaja koje organiziraju – tečajevi talijanskoga jezika, mogućnost korištenja knjižnice, likovne radionice, tečajevi slikanja… Učenici Đani Pedišić i Iva Stagličić predstavili su svoje razrede na talijanskom jeziku, a zatim su i ostali učenici rekli ponešto o sebi. U ugodnom druženju uz kolače i sokove vrijeme je brzo prošlo. Gospođa Villani zahvalila je na posjetu i obećala dolazak u našu školu i održavanje radionica za učenike.

Bio je to jedan poseban dan u kojem su učenici kroz druženje i igru učili iznijeti svoje mišljenje, slušati i uvažavati drugoga te razvijati sposobnosti za uočavanje lijepoga i dobrog oko nas.

Evo nekoliko dojmova učenika o terenskoj nastavi:

Najviše mi se svidjela kazališna predstava jer su glumci bili odlični u svojoj izvedbi. (Maria)

Bilo je jako zabavno i poučno. Posebno mi se svidjela predstava, a iznenadilo me kako je gospođa u Zajednici Talijana dobro govorila hrvatski. (Iva)

Najviše mi se svidjela predstava zato što su glumci bili jako veseli i smiješni.(Natali)

Veliki dojam na mene ostavila je kazališna predstava koja je imala važnu poruku. (Sara)

Najviše mi se svidjela predstava zato što je bila poučna. (Ivan)

Uživala sam u šetnji po ulicama i posjetu crkvi sv. Šime, predstava je bila jako poučna, a u Zajednici Talijana je bilo zanimljivo. (Monika)

U crkvi sv. Šime bilo nam je jako lijepo. Smjeli smo prošetati cijelom crkvom i vidjeti izbliza sve slike i kipove. Predavač je bio jako zanimljiv i svima se svidio. (Katarina)

Uživali smo na terenskoj nastavi u Zadru, bilo nam je odlično. (Klara)

Najviše mi se svidjela predstava i Zajednica Talijana, dobro smo se zabavili. (Luzario)

Ugođaj s terenske nastave pogledajte u galeriji fotografija OVDJE.