Berba maslina
Autor: Jelena Mandić, 1. 12. 2010.

Ni ove godine masline nas nisu iznevjerile. Vrijedne rukama djelatnika škole uz pomoć nas učenika ubrale su čak 115 kg maslina od kojih su izašle 22 litre ulja.

Naša škola je otočna škola, pa je logično da naš školski vrt krase masline. Tu se mogu  pronaći isključivo autohtovne vrste maslina otoka Pašmana. To su prije svega drobnica,  pejužica, orkula, granbućela i oblica. Ni ove godine one nas nisu iznevjerile. Vrijedne rukama djelatnika škole uz pomoć nas učenika ubrale su čak 115 kg maslina od kojih su izašle 22 litre ulja. Proizvedeno ulje ćemo pakirati u ukrasne boce s etiketom koju ćemo dizajnirati u našoj školi. Jedan dio ulja bit će poklonjen Domu za stare i nemoćne Sv. Frane u Zadru, dok će drugi dio biti analiziran na satu kemije, te će se od njega izraditi sapuni. Ostatak će ulja Eko-etno sekcija prestaviti na sajmovima i smotrama.

foto galerija

Maslina kroz povijest

Uzgoj maslina i proizvodnja maslinovog ulja veže se uz čovječanstvo kroz gotovo cijelu povijest ljudskog roda. Stablo masline je bilo rasprostranjeno diljem mediterana i utkano je u mitologiju i povijest mnogih zemalja. Dolaskom na Jadran Hrvati od Rimljana postupno preuzimaju praksu uzgoja maslina. Krajem 18.stoljeća maslinarstvo na našim prostorima dostiže svoj vrhunac pa se procjenjuje da se je samo u granicama Dalmacije, koja je bila pod Mletačkom  vlašću, uzgajalo čak 20 do 30 milijuna stabala masline.

Učenice:

Đana Čiklić i Sara Tarokić