Vijesti iz knjižnice
Noć knjige
Autor: Ivan Hrabrov, 16. 5. 2022.

I ove školske godine je u školskoj knjižnici obilježena manifestacija noć knjige. Noć knjige je manifestacija koja je pokrenuta 2012. godine, a u našoj školskoj knjižnici se obilježava svake godine. Cilj projekta je kroz jedinstvenu manifestaciju potaknuti kulturu čitanja i uvažavanja knjige kao civilizacijskog i kulturnog dosega te dati poticaj razgovoru o statusu i važnosti knjige u suvremenom društvu. Povod za to pružaju nam Svjetski dan knjige i autorskih prava (23. travnja) i Dan hrvatske knjige (22. travnja).

Tako su u sklopu noći knjige prvi i drugi razred u školskoj knjižnici s knjižničarkom čitali slikovnicu Sve čudesno što bit ćeš ti . Slikovnica govori o tome kako je pred svakim djetetom cijeli svijet pun mogućnosti. Nakon čitanja slikovnice imali su likovno - literarnu radionicu.

Treći i četvrti razred su povodom noći knjige imali radionicu uz pripovjedačku knjigu Pričo svijet. Uz pomoć Pričo svijeta učenici su dobili zamisli za kreiranje vlastitih priča. Učenicima su se podijelile karte Putovanja i pustolovine. Svaka karta sadrži sliku i riječi koja nadahnjuju učenike da ispričaju vlastitu priču. Pričo svijet je iznimno domišljata serija dječjih karata i pripovjedačkih knjiga, namijenjena svima koji žele unaprijediti svoje pripovjedačke sposobnosti i prepustiti se svijetu mašte.

Pripovijedanje je ključno za poticanje mašte, a i temelj je za razvoj pismenosti i komunikacijskih vještina kao što su slušanje, govorenje, čitanje i pisanje.