Vijesti iz knjižnice
Čitajmo zajedno-čitajmo naglas
Autor: Ivan Hrabrov, 16. 12. 2020.

U suradnji između knjižničarke Lucije B.Parić i učitelja Antonia Petričevića u 3.razredu  započet je međunarodni projekt za poticanje čitanja:" Čitajmo zajedno – čitajmo naglas: zaboravljene knjige". O projektu; Ciljevi projekta su razvijanje svijesti o važnosti i utjecaju čitanja naglas, razvitak čitalačkih sposobnosti i vještina (čitateljske kompetencije). Razvijanje vještine čitanja s razumijevanjem i povezivanje usvojenih pojmova iz pročitanih naslova. Čitanjem djela se razvijaju sve vrste pismenosti. Kroz projekt se promovira dječja književnost, jezik povijest i kultura. Kod učenika se unaprjeđuju vještine i sposobnosti javnog nastupa te se promovira europski identitet.

Projekt je započet čitanjem knjige Putovanje patuljka Patuljka, autorica; Matea Galinec i Adrijane Višnjić Jevtić. Knjiga putovanje patuljka Patuljka je odabrana za projekt jer upoznaje djecu s drugim kulturama i narodima. Radionice koje se rade u sklopu knjige imaju za cilj promicati razvoj djetetova identiteta, poticati suradničko ponašanje, razvijati pozitivne stavove i odnose prema sebi i okolini.

Sat je započeo tako da su se učenici upoznali s likom Patuljka i njegovim budućim putovanjima. Čitali smo priču o tome kako je Patuljka Bjelobradog  začarala vještica Linda te ga je začarala da počne rasti. Da bi patuljak prestao rasti morao je pronaći priče iz različitih krajeva svijeta i upamtiti ih.  Sa svako novom pričom Bjelobradi će se malo smanjiti, sve dok se ne vrati u staru veličinu. Tako je Bjelobradi postao patuljak Patuljak, koji putuje i prikuplja priče.

Prvo putovanje patuljka Patuljka je bilo u Finsku. Malo smo popričali s učenicima o Finskoj te smo spomenuli njezinog najpoznatijeg stanovnika – Djeda Mraza. Stoga smo u sklopu čitanja knjige putovanje patuljka Patuljka pročitali i knjigu Pisma djeda Božićnjka, autora: J.R.R. Tolkiena.