« Listopad 2018 »

Školstvo na otoku Pašmanu

Početke školstva na otoku Pašmanu, od srednjeg vijeka,  vezujemo za crkvene redove koji su imali samostane na otoku: prvotno benediktinci, a kasnije franjevci. Poučavanje pod okriljem ovih dvaju redova nije imalo neki organizirani oblik - uglavnom se pouka odvijala u samostanima i bila je namijenjena budućim redovnicima, uz sporadično poučavanje ostale djece po župama.

Sustavnije organiziranje školstva na otoku Pašmanu započinje od sedmog desetljeća 19. stoljeća: 1871. godine spominje se muška pomoćna škola u Dobropoljani, slijedeće godine muška pomoćna škola u Neviđanima, potom iste takve škole u Tkonu, Ždrelcu (1873.), a 1872. mješovita osnovna škola u Pašmanu. Početkom 20. stoljeća otvorena je muška osnovna škola u Banju. Sve ove škole su do kraja Prvog svjetskog rata (1918.) bile šesterorazredne, ali bi se najčešće organizirala dva odjeljenja sa po tri razred (danas bi to nazvali kombinirano odjeljenje). Ovaj napredak u organizaciji školstva na otoku ne znači i da su sva djeca pohađala školu: podaci iz tog doba kazuju kako škole polazi samo 20% ukupnog broja djece (podaci za cijelu Dalmaciju).

Od 1929. u cijeloj tadašnjoj Kraljevini Jugoslaviji zakonom je uvedena obvezna narodna osnovna škola u trajanju od 8 godina: 4 godine osnovne škole, te nastavak obrazovanja za još 4 godine u tzv. višoj narodnoj školi. Međutim, u praksi su djeca na otoku Pašmanu završavala 4 razreda osnovne škole ili u najboljem slučaju, već tradicionalnih, 6 razreda. Isto tako, veliki broj djece nije redovito pohađao nastavu. Cjelokupna opisana situacija bila je moguća jer nije postojao sustav nadzora provedbe novog zakona.

1931. otvara se i škola u Kraju. Do tada su i sve škole na otoku postale mješovite. Neposredno pred kraj Drugog svjetskog rata otvaraju se i škole u Ugriniću, Barotulu i Mrljanama.

Od 1946. školstvo se organizira kao sedmogodišnje i škole su uspostavljene u Banju, Dobropoljani, Kraju, Neviđanima, Pašmanu, Tkonu, Ždrelcu, te četverogidšnja škola u Ugriniću. U tim školama je 1950. godine ukupno bilo 644 učenika i 9 učitelja.

1958. donesen je Opći zakon o školstvu, temeljem kojeg je započela sveobuhvatna reorganizacija školstva u cijeloj državi, što se odrazilo i na našem otoku: 1963. godine osnovana je jedinstvena osnovna osmogodišnja škola u Neviđanima, uz četverorazredne područne škole u Banju, Dobropoljani, Mrljanama, Kraju, Pašmanu i Ždrelcu. Osnovna škola u Tkonu pripojena je, kao područna škola, današnjoj OŠ Biograd.

Školska zgrada u Neviđanima, s četiri učionice, dovršena je 1968. godine i 9. rujna te godine započinje nastava u novoj zgradi, a 15. rujna održana je svečanost otvaranja nove školske zgrade. Te školske godine 1968./69. školu je pohađalo 404 učenika. Ravnatelj škole bio je Božo Kraljev, ukupno je zaposleno 19 učitelja/ica, te 8 pomoćno-tehničkih djelatnika.

Od 1982. godine škola nosi ime OŠ „Vladimir Nazor“.

2000. godine dovršena je adaptacija i nadogradnja školske zgrade s još dvije učionice i uvedeno je centralno grijanje. 2009. izvedena je nova nadogradnja zgrade (nadograđen je kat škole, s novih 6 učionica) i sagrađena je školska sportska dvorana.

Priredila: Andreja Krnić, prof.

(prema Mate Zaninović, Školstvo na otoku Pašmanu, u Pašmanski zbornik, 219.-235., Zadar, 1987.; Spomenica škole)

Od nastavne godine 2020./2021. spomenica škole se vodi u digitalnom izdanju pod nazivom espomenica. Prvu digitalnu espomenicu predstavljamo na stranicama škole.