« Travanj 2023 »

Školska Ambulanta

Zavod za javno zdravstvo-Zadar, Služba za školsku medicinu

Ambulanta Biograd

dr.med. Marija Ivanko, spec.školske medicine

sestra Anastazija Narančić,bacc.ms.

Poštovani roditelji,

dr.med. Marija Ivanko, spec. školske medicine, je vanjski suradnik naše škole i svake srijede od 08,00-11,00 sati slobodno se možete obratiti, telefonom ili osobno, u ambulantu poradi dogovora za nadoknade cijepljenja i sistematskih pregleda, ali i razgovora i savjetovanja vezano za fizičko i psihičko zdravlje vaše djece.

Slobodni ste se obratiti na telefone:

023/386-820 (centrala)

023/386-821 (liječnik)

Dana 28.veljače, 2012. godine Osnovnu školu „Vladimir Nazor“ u Neviđanima su posjetile liječnica školske medicine, dr. Marija Ivanko i medicinska sestra Anastazija Narančić. U skladu sa „Školskim preventivnim programom“, održale su nekoliko predavanja.

Dr. Ivanko je za učenike 8. razreda održala predavanje na temu: „Zaštita reproduktivnog zdravlja“. Učenicima je govorila o spolno prenosivim bolestima. Naglasila je važnost spolne odgovornosti , kao i važnosti pranja ruku i održavanja osobne higijene. Zbog spolno neodgovornog ponašanja, može doći do izvanmaternične trudnoće, kao i različitih vrsta bolesti kao što su: HPV-VIRUS, AIDS, SIFILIS, HEPATITIS B, itd., a menstrualni ciklus se može poremetiti. Ako se to dogodi, važno je što prije posjetiti liječnika. Učenicama je naglasila važnost samopregleda, zbog prevencije raka dojke, i to najmanje jednom mjesečno.

Za roditelje 5. i 6. razreda, liječnica je održala predavanje na temu: „Zamke puberteta“. Roditeljima je govorila o promjeni ponašanja djece u toj dobi, kao i o tome čime su te promjene uzrokovane, kako se djeca obično ponašaju, kakve se fizičke i psihičke promjene događaju, itd. Naglasila je da je za sva pitanja roditeljima na raspolaganju srijedom ujutro. Roditelji je mogu kontaktirati na broj telefona 386- 821 .

Sestra Anastazija Narančić je za učenike 3. razreda održala predavanje na temu: „Prehrana“. Naglasila je važnost doručka, posebice obogaćenog žitaricama i mlijekom. Dnevno je važno piti barem 5 čaša vode. Važno je jesti što više voća i povrća, jaja, ribu i općenito hranu bogatu bjelenčevinama. Izbjegavati masnu hranu , a više jesti hranu u koju je dodano maslinovo ulje. Manje jesti slatkiše i redovito ići kod zubara. Baviti se sportom, voziti bicikl i role, te općenito više vremena provoditi u prirodi.

Za učenice 5. i 6. razreda, sestra je održala predavanje na temu „Mjesečnica“. Učenicama je objasnila kako počinje ciklus mjesečnice, koje se promjene događaju u maternici, i kakve se fizičke promjene događaju u ženskom tijelu. Naglasila je važnost posjeta liječniku ako mjesečnica traje duže od 7 dana.