« Ožujak 2024 »

European Christmas Tree Decoration Exchange
Autor: Mladen Palić, 21. 11. 2017.

Na poziv Informacijskog centra Europe Direct Zadar naša se škola ove školske godine uključila u projekt European Christmas Tree Decoration Exchange (Europska razmjena božićnih ukrasa).

Cilj ovog projekta je educirati mlade ljude u osnovnim školama o drugim zemljama u EU kroz kreativne i zabavne aktivnosti. Učenici škola sudionica iz 28 europskih zemalja izrađuju do 30 tradicionalnih božićnih ukrasa kojima će predstaviti svoj kraj, svoju povijest i kulturu te ih šalju ostalim školama u svojoj grupi.

Informacijski centar Europe Direct Zadar u projektu je sudjelovao kao glavno komunikacijsko sredstvo i koordinator između škola.

U našoj grupi (group 14) zemalja EU - sudionica projekta, našle su se škole iz: Austrije, Belgije, Finske, Francuske, Grčke, Hrvatske (OŠ Švarča, Karlovac), Italije, Mađarske, Njemačke, Portugala, Poljske, Španjolske, Škotske i Ujedinjenoga Kraljevstva.

Izrađujući božićne ukrase i prikupljajući informacije o proslavi Božića u svom kraju, učenici su otkrili više o svojoj kulturi i tradiciji te su se tako predstaviliu najboljem svjetlu zemljama sudionicama. Kroz ukrase i materijale pristigle iz cijele Europe, oni će naučiti o proslavi Božića u drugim zemljama te o brojnim drugim zanimljivostima svake zemlje, kao što su jezik, povijest i kultura. Na taj će način najbolje razumjeti što znači biti građanin Europe.

Učenici 1.-8.r. sa svojim su razrednicima u likovnim radionicama marljivo izrađivali božićne ukrase tijekom mjeseca listopada. Ideja nije nedostajalo pa su se za izradu ukrasa koristili čepovi, školjke, stari CD-ovi, kuglice od plastike i stiropora te fimo masa. Tijekom radionica učenici su predstavili svoje ukrase i njihovu izradu, a od prikupljenih materijala nastao je kratak film kojim smo predstavili svoj otok, školu i božićne običaje. Učenica 6.r. Lara Benić predstavila je Nevisku koledu, tristo godina star običaj paljenja Kolede u tri noći – Badnjak, Stara godina i Tri kralja.

Realizaciju projekta svojim su trudom i uloženim vremenom uvelike pomogli nastavnik informatike Mladen Palić, nastavnica engleskoga jezika Vivijana Melada,  koordinatorica Slađana Vranjković i ravnateljica naše škole Natasha Kraljev.

Ukrase i informacijski paket školama sudionicama poslali smo 17.11. i s nestrpljenjem iščekujemo početak mjeseca prosinca kada bi svi ukrasi iz drugih škola trebali stići na našu adresu. Nakon toga upriličit ćemo ukrašavanje europskog božićnog drvca u svojoj školi.

Veselimo se otvaranju ukrasa i kićenju bora jer bit će to trenuci za pamćenje.