SEDMI KONTINENT U ZADARSKOJ ŽUPANIJI
Autor: Mladen Palić, 4. 5. 2017.

Ovogodišnji filmski program za učenike osnovnih škola donosi nove uzbudljive naslove, ali i neke novosti iz svijeta sedme umjetnosti

Mali filmoljupci i ove su školske godine došli na svoje! Četvrtu godinu zaredom u Zadarsku županiju stigao je filmski program „Sedmi kontinent“ za učenike osnovnih škola s područja Benkovca, Obrovca, Škabrnje, Zemunika, Bibinja, otoka Ugljana ( OŠ Valentin Klarin – Preko ) i otoka Pašmana ( OŠ Vladimir Nazor Neviđane ). Nastavak je ovo uspješne priče koja se provodi u organizaciji Udruge djeca susreću umjetnost, a s ciljem da se djeca od najranije dobi upoznaju sa svim zanimljivostima i vrijednostima filmske umjetnosti. Program, sufinanciran od strane Ministarstva znanosti i obrazovanja, grada Rovinj i Zadarske županije, obuhvaća 4300 učenika, od koji najveći broj upravo u Zadarskoj županiji – njih čak 1800!

Što nam donosi Sedmi kontinent? Ove školske godine za djecu iz Rovinja, Novske, Đakova i Zadarske županije odabrano je 8 naslove iz suvremene europske produkcije, ali i neki nezaboravni klasici iz svih dijelova svijeta -­‐ Francuske, Belgije, SAD-­‐a, Njemačke, Nizozemske, Norveške, Latvije, Hrvatske, Rusije i Irana. Odabrani filmovi prilagođeni su svim dobnim skupinama, od predškolaca do 8. razreda, a moguće je birati između dva ili tri filmska naslova po određenoj dobnoj skupini.

Osobiti naglasak ovogodišnjeg Sedmog kontinenta stavljen je na animirani film, njegov značaj i utjecaj na djecu i mlade. Za one najmlađe s područja Zadarske županije tako su u programu ponuđeni animirani film iz Natjecateljskog programa Svjetskog festivala animiranog filma Animafesta 2016. za dob od 7 do 10 godina i animirani film „Phantom boy“, koji na atraktivan način spaja fantastiku i detektivski žanr. Oni malo stariji uživali su u igranom filmu „Uvijek svoja“, koji je na prošlogodišnjem Berlinskom filmskom festivalu osvojio nekoliko prestižnih priznanja, uključujući Kristalnog medvjeda! Ovaj igrani film, koji se bavi temom odrastanja i svim izazovima koje ono uključuje, snimljen je prema najprodavanijem francuskom romanu za djecu te na najbolji način obuhvaća ne samo zabavnu, nego i edukativnu komponentu Sedmog kontinenta.

Nakon filmskih projekcija, učenici su poslušali i zanimljiva predavanja te saznali sve što ih zanima od gostiju filmaša, koji su u suradnji s udrugom Djeca susreću umjetnost pripremili mnoštvo zanimljivih informacija iz svijeta sedme umjetnosti. Kao vrsni predstavnici hrvatske animacije, igranog filma, dokumentarnog filma, produkcije i kritike, djeci su  govorili Petra Zlonoga, Hrvoje Nikšić, animator Milivoj Popović te ilustrator, animator i redatelj Veljko Popović. Uzbudljiva novost ove godine je i prvi Filmski debatni klub, namijenjen učenicima 5. i 6. razreda, čiji je primarni cilj da kroz ljubav prema filmu educira učenike na području komunikacije, javne prezentacije te argumentiranog i kritičkog izražavanja.

Učenici naše Škole ( 1. – 4. razred ) i učitelji razredne nastave na Sedmi kontinent zakoračili su dana 28.travnja 2017. godine  u Pučkom otvorenom učilištu Dom na žalu Preko na Ugljanu. Uzbudljive novosti iz svijeta filma bile su doista na dohvat ruke.