Projekt drugog razreda: NA PUTU DO DUĆANA, KOŠ MI JE DOBRA STRANA
Autor: Mladen Palić, 3. 4. 2014.

Krajem prvog polugodišta, Bioteka (Udruga za promicanje biologije i srodnih znanosti) je u suradnji s trgovačkim lancem Emmezeta organizirala nagradni natječaj za sve osnovne škole u Republici Hrvatskoj. Razredi su imali zadatak osmisliti projekt vezan uz zaštitu okoliša i prirode u školi ili u sredini u kojoj se škola nalazi.  Prvi krug natječaja, čije prijave su trebale stići do 31. prosinca 2013. godine, obuhvaćao je razradu ideje eko-projekta  kojeg razred želi provesti. Drugi razred OŠ „Vladimir Nazor“ je poslao prijavnicu i početkom siječnja  prošao u drugi krug natjecanja, koji traje do 5. svibnja 2014. godine.

Razred je osmislio projekt pod nazivom „Na putu do dućana, koš mi je dobra strana“. Ideja je proizašla iz dugotrajnog problema odlaganja otpada pri povratku iz trgovine za vrijeme odmora. Cilj projekta je bio postaviti kante u koje bi učenici mogli odlagati otpad, a što je još važnije osvijestiti svim učenicima škole koliko je važno odgovorno ponašanje prema prirodi.

Međutim, oslikavanje i postavljanje kanti, samo je jedan dio ovog malog projekta. U veljači se  roditeljima predstavio projekt na roditeljskom sastanku. Ubrzo je stigao i odgovor iz JKU Pašman da će donirati dvije kante. Kada su kante stigle, drugaši su ih obojili i postavili na dva mjesta na putu do dućana. Pri postavljanju su se potrudili i očistiti okoliš. Nakon toga su projekt predstavili svim učenicima naše škole. Kako bi i njih motivirali na razmišljanje o ovoj temi, pripremili su im male nagradne igre. Prvi, treći i četvrti razred je dobio bojanke koje moraju obojiti. Tekst za bojanku je napisala učenica Katarina Jureško na satu hrvatskog jezika, a Lara Benić, Iva Stagličić i Ivan Pedišić su bojanku ilustrirali na satovima likovne kulture. Razred koji najbolje oboji bojanku, bit će nagrađen slatkišima, malim spremnicima za razvrstavanje otpada i edukativnim knjžicama. Učenici predmetne nastave trebaju osmisliti eko-projekt za slijedeću školsku godinu. Najbolji projekt će biti nagrađen poklon bonom u vrijednosti od pedeset kuna. Poklon bon sponzorira vlasnica trgovine "L&L" iz Neviđana.

Rok za predaju uradaka u nagradnim igrama je 8. travnja. Nakon toga će voditelj projekta Emanuel Pedišić  uručiti nagrade učenicima koji su se najviše potrudili.

Više o nagradnom natječaju na ovoj web stranici: