« Ožujak 2024 »

Dan sjećanja na holokaust
Autor: Mladen Palić, 31. 1. 2023.

27. siječnja,  dan kada je 1945. godine oslobođen najveći nacistički koncentracijski logor Auschwitz u Poljskoj, obilježava se kao Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta kako bi se odala počast žrtvama holokausta tijekom Drugog svjetskog rata i podigla svijest o prevenciji genocida. Učenici naše škole taj su dan obilježili na satovima Hrvatskog jezika i Povijesti radionicama te gledanjem filmova i prezentacija na temu tolerancije, predrasuda i stereotipa.

Na satovima Povijesti učenici su raspravljali o ideologiji nacističke Njemačke i zakonima kojima su Židovima uskraćivana temeljna ljudska prava s ciljem poticanja na razvoj tolerancije kod učenika i prevenciju diskriminacije.

Na satovima Hrvatskoga jezika učenici 7. razreda gledali su igrani film Dječak u prugastoj pidžami i razgovarali o njegovim porukama. Nakon projekcije učenici su iznijeli svoje dojmove o filmu, a zatim je uslijedila istraživačka rasprava razgovorom o nizu pitanja i tema koje nameće ovaj film. Na primjer: holokaust, Drugi svjetski rat, djetinjstvo, bit prijateljstva, koncentracijski logori, život u doba rata, obitelj, diskriminacija i rasizam, pojedinac i društvo, kulturne vrijednosti i religijska različitost, identitet, Židovstvo, čin humanosti, hrabrost, prilagodba knjige.

Učenici 8. razreda pisali su tekst vlastitoga dnevnika kao odgovor na Anina razmišljanja i želje iz Dnevnika koji su čitali za lektiru. Podijelili su s njom svoje doživljaje o onome o čemu piše, tješili je i savjetovali. Posjetili su mrežnu stranicu i saznali više o mjestu na kojem se skrivala obitelj Frank, a danas služi kao muzej. Također su kritički promišljali o pojavi antisemitizma i zločinima koji su se dogodili tijekom Drugoga svjetskog rata te sudjelovali u raspravi o temi.

Radovi učenika izloženi su na  školskom panou na međukatu.

Priloženi dokumenti:
Pismo_Ani,_AB.pdf (207.63 KB)